Vítáme Vás na stránkách věnovaných zdraví.
Nejen při menstruačních potížích...

Po-Čt: 9-16  |  Pá: 9-12

Klimakterium – přechod

Klimakterium u žen

Klimakterické potíže se u žen v naší populaci v průměru začínají objevovat 6 až 7 let před poslední menstruací, která bývá většinou mezi 49. až 51. rokem života, a trvají  i několik dalších let poté.

Připravil:

MUDr. Pavel Turčan

odborný ženský lékař a sexuolog

Centrum MEDIOL, s.r.o., Olomouc                       

Bolest hlavy při přechoduNejčastěji se objevují zpočátku mírnější výkyvy v délce menstruačního cyklu (může být kratší i delší),  změny intenzity menstruačního krvácení (buď je slabší, nebo silnější než obvykle). K tomu se velice brzy přidávají tzv. vegetativní příznaky – návaly horka, potu, bušení srdce, kolísání krevního tlaku, nervozita, změny nálad, spíše směrem k depresivitě a úzkosti, podrážděnost, poruchy spánku, občas závratě, brnění v končetinách a může se vyskytnout i bolest na hrudi, připomínající infarkt myokardu. V druhém sledu se mohou objevit příznaky, které již souvisí s dlouhodobějšími změnami hormonálních hladin, hlavně nedostatkem estrogenu. Jedná se například o častější infekci močových cest, únik moči, suchost sliznic, pálení v očích, suchost kůže a zvýšená tvorba vrásek, zhoršení zraku… 

klimakteriu dochází k postupnému vyčerpání zásoby vajíček ve vaječníku, a to s sebou přináší celou řadu změn – jednak se žena stává přirozeně neplodnou, dostává se tedy z tzv. reprodukčního období života do období reprodukčního klidu, a zároveň dochází k prudkému poklesu tvorby ženských pohlavních hormonů, kterých hlavním zdrojem jsou právě buňky kolem dozrávajícího vajíčka. K výše uvedeným potížím se tak přidává další skupina problémů, které na první pohled nejsou vidět – zvyšuje se riziko osteoporózy (prořídnutí kostí), riziko aterosklerózy, infarktu myokardu a mozkové mrtvice. Estrogeny ženy v reprodukčním věku před těmito onemocněními chrání, po přechodu tato ochrana přestává fungovat a riziko srdečně cévních onemocnění se zvyšuje přibližně na stejnou úroveň, jako je tomu u mužů.

 

 

Prevence potíží při přechodu

Pomoc při potížích při přechoduMožností prevence je celá řada – zdravá životospráva, pestrá strava, bohatá na vitaminy a stopové prvky, přiměřená tělesná aktivita, případně i doplňky stravy s obsahem výtažků ze sóji a z červeného jetele (například Sarapis soja). Sóju je vhodné pravidelně zařadit také do jídelního lístku.

Možným řešením potíží, které provází klimakterium u žen, jsou již zmiňované doplňky stravy s obsahem  fytoestrogenů ze sóji a z červeného jetele, případně z mateří kašičky a drmku a tzv. HRT – hormonální substituční terapie, kterou předepisuje odborný lékař – gynekolog, sexuolog, endokrinolog.  Při výskytu jiných komplikací se přidávají další léky dle potřeby a pokynů příslušného odborníka.

Neodkládejte řešení problémů. Postavte se jim čelem a hlavně: začněte je řešit včas.

Připravil:

MUDr. Pavel Turčan

odborný ženský lékař a sexuolog

Centrum MEDIOL, s.r.o., Olomouc

autor: vegall, datum: 16.03.2011 11:04, kategorie: Zajímavosti – články
záložky:

Komentáře ke článku

Níže je uveden seznam nejnovějších komentářů.

text příspěvku autor datum
Marta: dobrý den, kombinovat Sarapis a Sarapis Soja s... vegall 11.12.2013 13:45
Dobrý den. Je mi 48 let. Již léta užívám Sarapis Soja... Marta 10.12.2013 14:07
Dobrý den. Mi pomohl Elison, který jsem viděla v časo... Jiřina 11.04.2013 15:54
Dobrý den, v některých případech se to může stát, něk... vegall 30.11.2012 08:48
Dobrý den,Užívám krátkou dobu Sarapis soja,je možné ž... Zuzka 30.11.2012 08:07
Pavla: Dobrý den, tato citlivost a náladovost je proj... vegall 29.10.2012 11:23
Při užívání Sarapisu jsem cilivější a náladovější. Za... Pavla 29.10.2012 10:39

Kategorie

Články jsou roztříděny do kategorií...

Hodnocení článku

nejhorší
nejlepší

Průměrné hodnocení: 4,7
Účastníků: 7