Vegall>Články a poradna>Poradna>Imunita a její posílení

Imunita a její posílení

Vloženo: 13. 01. 2021 00:00:00

Imunitní systém lidského těla je komplexní systém, který ovlivňuje všechny regulační tělesné funkce. Chrání nás před zatěžujícími cizími organismy a odpadními látkami metabolismu.

Lidská imunita je komplexní systém, do jehož největších tajemství ještě medicína zcela nepronikla. Její činnost neřídí jeden konkrétní orgán, ale naopak spolupráce řady center různě roztroušených v organismu. K těm nejvýznamnějším „centrálám“ imunity patří kostní dřeň, brzlík, lymfatické uzliny, slezina, a především střeva.

Význam střev pro naši obranyschopnost tkví konkrétně v koloniích střevních bakterií, jimž souhrnně říkáme střevní mikrobiom či střevní mikroflóra. Vědecké studie z nedávných dob přitom přinášejí důkazy o tom, jak skutečně významnou roli střevní bakterie v imunitním systému hrají. Například studie odborníků z kalifornského Caltechu z roku 2014 ukázala, že přítomnost střevní mikroflóry výrazně ovlivňuje vývoj bílých krvinek a jejich počet usazený v kostní dřeni a ve slezině.

Slizniční systém zažívacího traktu představuje asi 400 m2 mimořádně složitého ekosystému, v němž žije přes sto bilionů (1014) mikroorganismů patřících k více než dvěma tisícům druhů a dvanácti různým kmenům. Vedle bakterií jsou tu zastoupeny i mikroorganismy z říše hub, archebakterie či prvoci. Celý mikrobiom může obsahovat až pětsetkrát více genů než lidská DNA.

Řada chronických nemocí má původ ve střevech

Ne všechny střevní bakterie jsou ovšem ty „hodné“. Vědci už poměrně spolehlivě prokázali spojitosti mezi některými bakteriemi či jejich produkty a nemocemi jako diabetes či chronické střevní záněty, mezi něž patří Crohnova choroba či ulcerózní kolitida. Nerovnováha střevní mikroflóry je dávána též do spojitosti s takzvaným syndromem zvýšené propustnosti střev, který je spouštěčem chronického zánětu. Právě zánět může být důvodem rozvoje celé řady chronických onemocnění – z mnoha jmenujme například alergie, celiakii, roztroušenou sklerózu, artritidu, atopický ekzém, Parkinsonovu chorobu – i onemocnění psychických, jako je autismus či deprese. Jak je možné, že střeva ovlivňují takto zásadně i naši psychiku? Střevní mikrobiom je totiž schopen přes dráhy neuronů a s využitím buněk zvaných cytokiny ovlivňovat chemické reakce v mozku. Jednoduchý důkaz? Zkuste si například vybavit, zda vás náhodou ve stresujících situacích nebolí břicho. Bolí, že ano?

Potraviny, vitamíny a imunita

Poznatky z výzkumu v oblasti výživy jasně ukazují spojitost mezi přísunem živin a účinnou reakcí našeho imunitního systému. Posílení imunity tedy úzce souvisí s naší pestrou a zdravou stravou. Je nepochybné, že zvláště vitamíny mají na silnou imunitu zásadní vliv. Například vitamín C snižuje schopnost chřipkových virů proniknout skrze pojivové tkáně. Zlepšuje totiž jejich stabilitu a v prostředí, které je na vitamín C bohaté, tyto viry zkrátka nedokážou přežít.

Oslabená imunita je často zapříčiněna i nedostatkem vitamínů z řady B. Ty k rovnováze imunitních funkcí přispívají samy, ale také, a především v kombinaci se stopovými prvky, jako je selen, železo, měď a zinek.

Mnohá infekční onemocnění propukají také z nedostatku vitamínu D. Vlivem snížení slunečního svitu během zimy jeho množství v lidském těle totiž výrazně ubývá. Častým zdrojem vitamínu D jsou především tučné ryby. Preventivně působí také syrový česnek, jehož zázračné účinky znaly již naše babičky. Obsahuje totiž látky, jako je allicin, které jsou schopné likvidovat mikroorganismy. Odborníci navíc poukazují na to, že lidé, kteří jej častěji konzumují, o polovinu méně trpí chřipkou a nachlazením. V domácí lékárničce by neměl chybět ani kořen zázvoru, který se po staletí používá pro své výborné antibakteriální a protizánětlivé účinky. Je silným analgetikem a při rýmě rozpouští hleny.

Imunita a děti

Dětský kolektiv uzavřený dlouhé hodiny v jedné místnosti je ideálním prostředím především pro šíření kapénkových infekcí. Rodiče se shodují, že nejčastěji bojují s nemocí u dětí těsně po nástupu do dětských kolektivů. Tedy v září a říjnu – po začátku školního roku, kdy ještě nemají vybudovanou potřebnou obranyschopnost. Průzkum společnosti Vegall Pharma mezi rodiči ukázal, že děti trpí nachlazením minimálně třikrát do roka. Dokonce 15 % rodičů pak uvedlo, že jejich potomci mají rýmu a kašel jedenkrát měsíčně a častěji. Podle průzkumu 71 % rodičů pořizuje dětem doplňky stravy na podporu imunity.

I když dítě onemocní, díky dobrému imunitnímu systému se s nemocí vypořádá snáze a rychleji. Silnou obranyschopnost dítě získá především pohybem na čerstvém vzduchu, otužováním a pestrou vyváženou stravou bohatou na antioxidanty – například vitamíny C a B, minerály, stopové prvky. Do jídelníčku je také dobré zařadit vlákninu pro správné zažívání a další prospěšné látky, například polyfenoly, což jsou jedny z nejúčinnějších přírodních látek pro posílení imunitního systému. Najdeme je v ovoci a zelenině, ale právě i v rostlinných doplňcích stravy.

Podporujme mikrobiom zdravou a pestrou stravou

Jak je jistě patrné, propojenost střevní mikroflóry a našeho imunitního systému i dalších orgánů je značně komplexní záležitost, které ani odborníci ještě nerozumí dokonale. Co si z tohoto všeho má odnést laik? Že o svou střevní mikroflóru je potřeba svědomitě pečovat. Základem je v tomto ohledu samozřejmě strava, jež by měla být bohatá na dietární vlákninu a probiotika, která střevní bakterie vyživují, napomáhají jejich množení a pomáhají udržovat onu křehkou rovnováhu střevní mikroflóry.

Zvláště v zimním období cítíme, že silnější imunita nás dovede chránit před útoky virů a bakterií. Kdo má imunitu oslabenou, jde z nemoci do nemoci.

Jak tento kolotoč rozetnout?

Zdravý člověk má imunitu jako štít, který ho chrání před běžnými nemocemi. Zdravý člověk je ten, který má dostatek správných živin a vitamínů, které dodávají jeho imunitě sílu. Bez nich to prostě nejde. Současné potraviny ale mají účinných látek čím dál méně. Způsob pěstování rostlin a chovu zvířat vyčerpává krajinu a potraviny, které nám dříve stačily doplnit zásobu vitamínů a živin, jsou čím dál méně hodnotné. I když se stravujete zdravě, musíte doplňovat důležité látky pomocí potravních doplňků a přírodních prostředků. Především tehdy, pokud je váš organismus oslaben nemocí nebo nadmírou stresu.

Problém nastává, když začneme vlastnímu imunitnímu systému házet klacky pod nohy. Primárním problémem špatné imunity je, když v těle máme příliš mnoho cizorodých látek, které už tělo nestačí vylučovat. Jeho běžné funkce jsou tak oslabeny. Dalším problémem imunity je, když je tělo slabé a bez živin. Je to jako kdybyste chtěli po automobilu, aby jezdilo bez benzínu. Pohonem našeho těla je strava, která obsahuje vitamíny, minerály a další nezbytné živiny.

Orthomolekulární medicína – nový obor pro naše zdraví

Lékaři a vědci si pořád lámou hlavu nad tím, jak efektivně podpořit zdraví člověka. Vznikají i nové obory, které konečně přiznávají, že důležitou léčebnou složkou je i naše strava. Orthomolekulární medicína se například zabývá prevencí a terapií onemocnění souvisejících s výživou. Snaží se hledat cesty pro vyrovnání deficitu výživových prvků. A je logické, že se vědci tohoto oboru inspirují především v přírodě.

Lídrem ve zkoumání vzájemné souhry mnoha vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a takzvaných bioaktivních rostlinných látek pro podporu obranného systému člověka, je rakouská firma Ökopharm. Je vlastníkem několika patentů a podařilo se jí vytvořit významný nutrilogický koncept nové generace produktů. Pracuje se zde s biologicky aktivními vitamíny, které tělo umí lépe využít než vitamíny syntetické. Biologicky aktivní vitamíny se získávají například díky speciálnímu procesu klíčení semena quinoa.

Immun44 – podpora imunity s biologicky aktivními vitamíny z přírodních zdrojů

Immun44 je preparát, který je produktem právě orthomiolekulární medicíny. Obsahuje totiž Plantoviry – což jsou komplexní směsi polyfenolů primárně sloužící zásobování imunitního systému. Doplňuje je i Phyto-Panmol, což je směs biologicky aktivních vitamínů.  Tento koktejl zdraví prokazatelně snižuje závažnost a délku trvání infekcí, a především pomáhá tělu dobít a udržet imunitu na vysoké úrovni.

Komplexní imunitní složení bylo v rámci placebem kontrolované, klinické dvojitě zaslepené studie klinicky testováno i na zaměstnancích nemocnice (lékaři, ošetřovatelský personál). Již po 3měsíčním užívání přípravku Immun44 se u osob užívajících hodnocený přípravek projevil o 50 % snížený počet dní absence v práci oproti osobám, které užívaly pouze placebo. U skupiny užívající Immun44 byla navíc doba trvání imunitních infekcí asi o polovinu kratší. Test tak mohl jasně a objektivně potvrdit, jak důležité je si svůj imunitní systém včas „nabít“, aby byl člověk rezistentnější vůči choroboplodným zárodkům citlivým na přípravek Immun.

Immun44 – tablety i sirup

Immun44 je významným zdrojem důležitých živin a maximálně se blíží přirozeným potravinám, z kterých se vitamíny a živiny do organismu vstřebávají nejlépe. Při výrobě se totiž pracuje s naklíčenými semeny, které se zalévají vhodně zvolenou vitamínovou zálivkou. Takto připravená kombinace vitamínů a živin na podporu imunity je pro organismus vítanou podporou.

Immun44 obsahuje přírodní vitamíny skupiny B získané z hodnotných klíčků merlíku chilského, čímž je zaručeno dobré vstřebávání. Doplňují je i další vitamíny a minerály – především selen a zinek. Selen má na imunitní systém stimulační účinek, posiluje totiž tvorbu aktivovaných T-lymfocytů. Uplatňuje se také v ochraně před oxidativním stresem, který je zapříčiněný volnými radikály a projevuje se zejména vyčerpáním a chronickou únavou. Zinek je silným antioxidantem, podporuje řadu biologických funkcí a podporuje imunitu.

Immun44 díky svému složení přispívá k:

normální funkci imunitního systému
Vitamíny B6, folát, B12, beta karoten, vitamín C a rovněž stopové prvky selen, železo, měď a zinek přispívají – samostatně nebo ve vzájemné biologické souhře – k normální funkci imunitního systému.

flexibilitě imunitního systému
Folát a kobalamin (vit B12), hořčík, zinek a železo mají regulační funkci při procesech buněčného dělení, beta karoten při buněčné specializaci.

odolnosti imunitního systému
Riboflavin (vit. B2), přírodní vitamín E a rostlinné polyfenoly (z rostliny Cistus incanus (skalní růže) a citrusových plodů), vitamín C šetrný k žaludku, stopové prvky selen, měď, mangan a zinek přispívají ke komplexní ochraně buněk těla před oxidačním stresem. Vitamín C přitom napomáhá znovu obnovit „spotřebovaný“ vitamín E.

 

 

Immun44 BOX - 60 kapslí

Výhodné balení Immun44 60kapslí. V balení naleznete Immun44 60kapslí nebo 2 x Immun44 30kapslí, svačinový box, omalovánku a pastelky. Za vynikající cenu získáte výtečný preparát na imunitu spolu se svačinovým boxem, vyrobeným v ČR a dalšími dárky.

Chci vědět víc

Tento web využívá soubory cookies. Pro úplnou funkčnost stránek musíte s využitím cookies souhlasit. Souhlas je možné kdykoliv odvolat. Souhlasím